This 6.75 AT Turbo (304 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Bentley from 1994 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 108litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Displacement | 6750cm3 |
|---|---|
| Engine power | 304bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 503Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104.1mm |
| Stroke | 99.1mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5295mm |
| Width | 1914mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Front track | 1549mm |
| Rear track | 1549mm |
| Kerb weight | 2470kg |
| Gross weight | 2930kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 20.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.