This 6.0 AT Twin Turbo (560 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe 2-doors, which was produced by Bentley from 2003 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 650Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5998cm3 |
| Engine power | 560bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | W-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1650up to 6 100 RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4804mm |
| Width | 1965mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Front track | 1623mm |
| Rear track | 1607mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 2350kg |
| Gross weight | 2800kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 318km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.6litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| City fuel consumption per 100 km | 25.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Cruising range | from 360 to 780km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 30.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.9 litres / 100km |
| Average | 19.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.