This 4.0 V8 AWD AT (507 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan (4-door), which was produced by Bentley from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 570 to 1 130km |
| Fuel | Gasoline |
| Top speed | 295km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.2second |
| Displacement | 3993cm3 |
|---|---|
| Engine power | 507bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 660Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Twin-scroll |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5299mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Front track | 1643mm |
| Rear track | 1642mm |
| Ground clearance | 105mm |
| Kerb weight | 2417kg |
| Gross weight | 2972kg |
| Min. boot capacity | 475litre |
| Max. boot capacity | 475litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic, Multi wishbone, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.