This 6.0 W12 AWD AT (625 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan (4-door), which was produced by Bentley from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 400 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 320km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| Displacement | 5998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 625bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 800Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5299mm |
| Width | 1924mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb weight | 2475kg |
| Gross weight | 2972kg |
| Displacement | 497kg |
| Min. boot capacity | 475litre |
| Max. boot capacity | 475litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 26.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 17.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.