This 6.75 AT (512 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan (4-door), which was produced by Bentley from 2010 to 2016. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 25.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.9litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 380 to 810km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 296km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.3second |
| Displacement | 6750cm3 |
|---|---|
| Engine power | 512bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 1020Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5575mm |
| Width | 1926mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 3266mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1652mm |
| Kerb weight | 2585kg |
| Gross weight | 3090kg |
| Min. boot capacity | 443litre |
| Max. boot capacity | 443litre |
| Front/rear axle load | 1535/1640kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 30.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.2 litres / 100km |
| Average | 20.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.