This 118i MT (136 hp) engine was fitted in the F20/F21 [Restyling] Hatchback, which was produced by BMW from 2015 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 840 to 1 210km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.5second |
| Displacement | 1499cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | from 4 400 to 6 450RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 1350up to 4 300 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85.8mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4329mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1569mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 1885kg |
| Displacement | 565kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 1200litre |
| Front/rear axle load | 865/1090kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.