This 120i Steptronic AT (184 hp) engine was fitted in the F20/F21 [Restyling] Hatchback, which was produced by BMW from 2015 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 740 to 1 110km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.1second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 290Nm |
| RPM at max torque | 1350up to 4 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4329mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1569mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1940kg |
| Displacement | 565kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 1200litre |
| Front/rear axle load | 910/1090kg |
| Permitted road-train weight | 3440kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.