This 220d MT (190 hp) engine was fitted in the F22/F23 Coupe, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 1 040 to 1 490km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.1second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4432mm |
| Width | 1774mm |
| Height | 1418mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1521mm |
| Rear track | 1556mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1465kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 510kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 390litre |
| Front/rear axle load | 905/1065kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 5.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4 litres / 100km |
| Average | 4.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.