This M240i xDrive Steptronic (340 hp) engine was fitted in the F22/F23 Coupe, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 530 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| Displacement | 2998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1520up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4454mm |
| Width | 1774mm |
| Height | 1408mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1534mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2050kg |
| Displacement | 510kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 390litre |
| Front/rear axle load | 1025/1110kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.