This 320 AT (109 hp) engine was fitted in the E21 Sedan, which was produced by BMW from 1975 to 1983. In addition to this engine, 24 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 165km/h |
| Displacement | 1990cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 160Nm |
| RPM at max torque | 3700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 80mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4355mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Front track | 1366mm |
| Rear track | 1373mm |
| Kerb weight | 1050kg |
| Gross weight | 1440kg |
| Displacement | 390kg |
| Min. boot capacity | 404litre |
| Max. boot capacity | 404litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.