This 325 MT (129 hp) engine was fitted in the E30 [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by BMW from 1987 to 1994. In addition to this engine, 34 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 550 to 690km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Displacement | 2693cm3 |
|---|---|
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 231Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4460mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1274kg |
| Gross weight | 1714kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.