This 325e AT (122 hp) engine was fitted in the E30 Sedan 2-doors, which was produced by BMW from 1982 to 1990. In addition to this engine, 36 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 480 to 930km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| Displacement | 2693cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 4 250RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4325mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1130kg |
| Gross weight | 1580kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.