This 320Cd MT (150 hp) engine was fitted in the E46 [Restyling] Coupe, which was produced by BMW from 2001 to 2006. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 830 to 1 400km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 221km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 330Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4488mm |
| Width | 1757mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1471mm |
| Rear track | 1483mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1415kg |
| Gross weight | 1915kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 8.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.