This 330i AT (231 hp) engine was fitted in the E46 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2001 to 2006. In addition to this engine, 38 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 450 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 247km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 2979cm3 |
|---|---|
| Engine power | 231bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4471mm |
| Width | 1739mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1471mm |
| Rear track | 1483mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1465kg |
| Gross weight | 1965kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.