This 316ti MT (116 hp) engine was fitted in the E46 Compact hatchback, which was produced by BMW from 1997 to 2003. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 640 to 1 170km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4262mm |
| Width | 1751mm |
| Height | 1408mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1493mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.