This 320i AT (170 hp) engine was fitted in the E90/E91/E92/E93 Coupe, which was produced by BMW from 2004 to 2010. In addition to this engine, 62 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 710 to 1 240km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 700RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4580mm |
| Width | 1782mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1513mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.