This 320i AT (182 hp) engine was fitted in the F30/F31/F34 Sedan, which was produced by BMW from 2011 to 2016. In addition to this engine, 40 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 590 to 850km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 209km/h |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 182bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 271Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.1mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4636mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1531mm |
| Rear track | 1572mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 1978kg |
| Displacement | 408kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Front/rear axle load | 909/1116kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.