This 335i MT (306 hp) engine was fitted in the F30/F31/F34 Touring wagon, which was produced by BMW from 2011 to 2016. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 530 to 970km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| Displacement | 2979cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | from 5 800 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1200up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4624mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1531mm |
| Rear track | 1572mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 2125kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Front/rear axle load | 970/1220kg |
| Permitted road-train weight | 3925kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.