This 525 AT (150 hp) engine was fitted in the E12 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 1976 to 1981. In addition to this engine, 25 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 212Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 71.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4620mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2636mm |
| Front track | 1406mm |
| Rear track | 1442mm |
| Ground clearance | 139mm |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 1810kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.