This 528i 4MT (171 hp) engine was fitted in the E12 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 1976 to 1981. In addition to this engine, 25 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 710km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Displacement | 2788cm3 |
|---|---|
| Engine power | 171bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 231Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 80mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 1826mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2636mm |
| Front track | 1422mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 139mm |
| Kerb weight | 1529kg |
| Gross weight | 1968kg |
| Displacement | 439kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Trailing arms, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.