This 525xd MT (197 hp) engine was fitted in the E60/E61 [Restyling] Touring wagon, which was produced by BMW from 2007 to 2010. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 770 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Displacement | 2993cm3 |
|---|---|
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 3 750RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1300up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4843mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1581mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Kerb weight | 1770kg |
| Gross weight | 2350kg |
| Displacement | 580kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1650litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.