This 530xi MT (272 hp) engine was fitted in the E60/E61 [Restyling] Touring wagon, which was produced by BMW from 2007 to 2010. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 580 to 1 090km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 246km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 2996cm3 |
|---|---|
| Engine power | 272bhp |
| RPM at max power | to 6 700RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2750up to 3 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4843mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1581mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Kerb weight | 1725kg |
| Gross weight | 2325kg |
| Displacement | 600kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1650litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.