This 518d MT (150 hp) engine was fitted in the F07/F10/F11 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 29 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 1 370 to 1 790km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4907mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2968mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1627mm |
| Ground clearance | 141mm |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2225kg |
| Displacement | 610kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Front/rear axle load | 1600/1275kg |
| Permitted road-train weight | 4025kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 5.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.5 litres / 100km |
| Average | 4.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.