This 550i xDrive Steptronic (450 hp) engine was fitted in the F07/F10/F11 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 29 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 550 to 990km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| Displacement | 4395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 650Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4907mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2968mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1627mm |
| Ground clearance | 141mm |
| Kerb weight | 1880kg |
| Gross weight | 2480kg |
| Displacement | 600kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Front/rear axle load | 1250/1320kg |
| Permitted road-train weight | 4480kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.