This 3.9 AT (237 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Buick from 2004 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5207mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1830mm |
| Wheelbase | 3077mm |
| Front track | 1586mm |
| Rear track | 1598mm |
| Max. boot capacity | 3865litre |
| Min. boot capacity | 762litre |
| Kerb weight | 2110kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3880cm3 |
| Engine power | 237bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 324Nm |
| Cylinder layout | V-type |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Top speed | 175km/h |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Fuel | Gasoline |
| Cruising range | from 730 to 1 060km |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.