This 1.6 MT (100 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by BYD from 2005 to 2013. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1584cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 134Nm |
| RPM at max torque | 4000up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 5.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4533mm |
| Width | 1705mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Gross weight | 1555kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.