This 0.8 MT (40 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by BYD from 2005 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3600mm |
| Width | 1467mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2300mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 725kg |
| Gross weight | 1090kg |
| Front track | 1220mm |
| Rear track | 1205mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 796cm3 |
| Engine power | 40bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 62Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 120km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 25second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 30litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Cruising range | from 400 to 670km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.2m |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.