This 3.6i MT (258 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2002 to 2007. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 410 to 780km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 233km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 3564cm3 |
|---|---|
| Engine power | 258bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 346Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4828mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1722kg |
| Gross weight | 2160kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.