This 6.0i MT (405 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2002 to 2007. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 450 to 700km |
| Fuel | Gasoline |
| Top speed | 262km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| Displacement | 5967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 405bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 536Nm |
| RPM at max torque | 6000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 45 |
|---|---|
| Length | 4864mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1559mm |
| Kerb weight | 1780kg |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.