This 2.8 MT (211 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan (4-door), which was produced by Cadillac from 2007 to 2014. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 360 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 2792cm3 |
|---|---|
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 246Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 74.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4860mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1575mm |
| Kerb weight | 1765kg |
| Gross weight | 2360kg |
| Displacement | 595kg |
| Min. boot capacity | 373litre |
| Max. boot capacity | 373litre |
| Permitted road-train weight | 4174kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 21.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.