This 3.6 V6 VVT DI RWD (304 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan (4-door), which was produced by Cadillac from 2007 to 2014. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 490 to 710km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 233km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 3564cm3 |
|---|---|
| Engine power | 304bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 369Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4829mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1532mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1618kg |
| Min. boot capacity | 419litre |
| Max. boot capacity | 419litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.