This 4.6i AT (273 hp) engine was fitted in the 10 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 1994 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 4565cm3 |
|---|---|
| Engine power | 273bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 407Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5326mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2889mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1546mm |
| Kerb weight | 1809kg |
| Min. boot capacity | 566litre |
| Max. boot capacity | 566litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.