This 4.6i AT (305 hp) engine was fitted in the 10 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 1994 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 580 to 840km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 4565cm3 |
|---|---|
| Engine power | 305bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5330mm |
| Width | 1940mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1544mm |
| Kerb weight | 1845kg |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.