This 1.4 CVT (84 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Cadillac from 2015 to 2016. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Wheelbase | 2695mm |
| Height | 1420mm |
| Length | 4724mm |
| Width | 1847mm |
| Seats | 4 |
| Kerb weight | 1846kg |
| Displacement | 1398cm3 |
|---|---|
| Engine type | Hybrid |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Engine power | 84bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
| Rear suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Spring |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 2.9litre |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.8second |
| Top speed | 171km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Average | 3.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.