This 6.2 V8 AT 4WD ESV (409 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Cadillac from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 2045mm |
| Length | 5697mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Front track | 1745mm |
| Min. boot capacity | 1113litre |
| Max. boot capacity | 3424litre |
| Rear track | 1744mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 2739kg |
| Gross weight | 3310kg |
| Displacement | 662kg |
| Permitted road-train weight | 3583kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6162cm3 |
| Engine power | 409bhp |
| RPM at max power | to 4 100RPM |
| Maximum torque | 610Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 103.25mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 117litre |
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Cruising range | from 700 to 990km |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 209km/h |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 13.1m |
| Number of gears | 6 |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.