This 3.0 AT AWD (271 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Cadillac from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1910mm |
| Length | 4834mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1621mm |
| Min. boot capacity | 844litre |
| Rear track | 1610mm |
| Max. boot capacity | 1730litre |
| Ground clearance | 178mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2997cm3 |
| Engine power | 271bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 301Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 490 to 870km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.2m |
| City | 18.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.