This 3.6 AT AWD (318 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Cadillac from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1910mm |
| Length | 4834mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1621mm |
| Min. boot capacity | 844litre |
| Rear track | 1610mm |
| Ground clearance | 178mm |
| Max. boot capacity | 1730litre |
| Kerb weight | 2015kg |
| Gross weight | 2520kg |
| Displacement | 505kg |
| Cargo compartment volume | 1.72m3 |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 318bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 357.8Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 16.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 79.5litre |
| Cruising range | from 490 to 920km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.2m |
| City | 19.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.3 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.