This 5.7 MT (440 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Callaway from 1997 to 2001. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4850mm |
| Width | 2000mm |
| Height | 1200mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1650mm |
| Rear track | 1650mm |
| Ground clearance | 90mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Gross weight | 1700kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5665cm3 |
| Engine power | 440bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 520Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 304km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 450 to 800km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.