This 1.6 AT (113 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Changan from 2012 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 530 to 900km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 113bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 152Nm |
| RPM at max torque | 4000up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4160mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1670mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1365kg |
| Gross weight | 1665kg |
| Displacement | 300kg |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Max. boot capacity | 1251litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.