This 1.6 MT (125 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Changan from 2012 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 160Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000up to 5 000 RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4160mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1670mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1270kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Average | 7.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.