This 1.6 CVT (126 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Chery from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4652mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Max. boot capacity | 455litre |
| Kerb weight | 1470kg |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 150RPM |
| Maximum torque | 160Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 9.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.