This 2.0 MT (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Chery from 2006 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 180Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1971cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 83.5mm |
| Stroke | 90mm |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4662mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 164mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Max. boot capacity | 380litre |
| Displacement | 525kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | H-shaped beam with programmed deformation, Trailing arms, Dampers, Cylindrical springs |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.