This 2.0 CVT (136 hp) engine was fitted in the T21 SUV, which was produced by Chery from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1971cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4506mm |
| Width | 1841mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 163mm |
| Kerb weight | 1537kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.