This 1.8 AMT (132 hp) engine was fitted in the T11 [Restyling] SUV, which was produced by Chery from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 480 to 800km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1845cm3 |
|---|---|
| Engine power | 132bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 4300up to 4 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4390mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1705mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1519mm |
| Kerb weight | 1465kg |
| Gross weight | 1765kg |
| Front/rear axle load | 900/865kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.