This 2.0 MT AWD (136 hp) engine was fitted in the T11 [Restyling] SUV, which was produced by Chery from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 490 to 750km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1971cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4390mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1705mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1530kg |
| Gross weight | 1830kg |
| Displacement | 300kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Front/rear axle load | 925/905kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.