This 1.6 MT (119 hp) engine was fitted in the T11 SUV, which was produced by Chery from 2005 to 2014. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 147Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1597cm3 |
| Engine power | 119bhp |
| RPM at max power | to 6 150RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200up to 4 500 RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77.5mm |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4285mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1519mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 1800litre |
| Min. boot capacity | 392litre |
| Kerb weight | 1365kg |
| Gross weight | 1755kg |
| Displacement | 390kg |
| Front/rear axle load | 890/885kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Average | 8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.