This 3.2 Synchromesh (120 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1965 to . In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 490 to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.2second |
| Displacement | 3179cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | from 4 400RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 90.5mm |
| Stroke | 82.55mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.62m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 4994mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Kerb weight | 1387kg |
| Min. boot capacity | 476litre |
| Max. boot capacity | 476litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 18.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.9 litres / 100km |
| Average | 16.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.