This 6.5 MT (375 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sport Coupe coupe, which was produced by Chevrolet from 1965 to . In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 29litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 24litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 26.2litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 260 to 320km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 6489cm3 |
|---|---|
| Engine power | 375bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 570Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4994mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 124mm |
| Kerb weight | 1580kg |
| Loading height | 523mm |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Spring, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 34.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 28.8 litres / 100km |
| Average | 31.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.