This 5.4 Powerglide (300 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Station Wagon wagon 3-doors, which was produced by Chevrolet from 1965 to . In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | to 460km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 5359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 300bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Maximum torque | 488Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 82.55mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 2 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.62m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5116mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Min. boot capacity | 1402litre |
| Max. boot capacity | 2435litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 19.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.