This 4.6 4MT (220 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Chevrolet from 1964 to . In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 16litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 19litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 350 to 480km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.3second |
| Displacement | 4638cm3 |
|---|---|
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 98.42mm |
| Stroke | 76.2mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4925mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 152mm |
| Kerb weight | 1485kg |
| Gross weight | 1835kg |
| Displacement | 350kg |
| Loading height | 579mm |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Spring, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 26.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 19.2 litres / 100km |
| Average | 22.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.